– Wykonując analizę chemiczną gleby i mapując pola możemy w zdecydowanie skuteczniejszy sposób nawozić bez niepotrzebnych strat drogiego produktu. Ma to zwłaszcza sens na naszych mozaikowatych glebach, gdzie w jednych miejscach nawożenie jest zbędne, a w innych wręcz odwrotnie. Bardzo duże nadzieje pokładam również w substancjach biologicznych zawierających bakterie żyjące w symbiozie z roślinami. Te bakterie wiążą azot z powietrza i dostarczają go roślinie w postaci amonowej. Taki preparat stosuje się w postaci oprysku, w fazie intensywnego wzrostu, są też biostymulatory do stosowania na resztki pożniwne w celu przyspieszenia ich rozkładu i zwiększenia zasobności gleby w azot. Wiem, że ze względu na bardzo drogie nawozy mineralne wielu rolników jest zainteresowanych takimi alternatywnymi rozwiązaniami – powiedział Rajmund Oskierko.
Pomimo bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie i karygodnych założeń Zielonego Ładu ograniczającego produkcję żywności, Rajmund Oskierko ma nadzieję, że nie dojdzie do katastrofy, wszak ludzi na świecie jest coraz więcej i muszą jeść.
– Wszelkie ograniczenia wynikające z Zielonego Ładu powinny być wstrzymane, bo to może znacznie zaszkodzić nie tylko gospodarce, ale też samym rolnikom i to nie tylko ekonomicznie, ale pod względem psychicznym. Już teraz jako rolnicy przeżywamy ogromny stres, który Zielony Ład tylko może pogłębić. Rolnicy obawiają się przyszłości. W moim terenie masowo rezygnują z produkcji warzyw, gdyż koszty są tu najwyższe ze wszystkich rodzajów produkcji roślinnej, a ceny płodów zdrożały w minimalnym zakresie. Dziś znacznie bardziej opłaca się uprawiać pszenicę niż warzywa – zakończył Rajmund Oskierko.
Rajmund Oskierko w czasie studiów prowadził wiele prac badawczych, miał też możliwość pozostania na uczelni, ale wybrał praktykę na gospodarstwie, w którym pracę zaczynał od rozwiązania problemu w stadzie rodzicielskim indyków. Kwestia dotyczyła braku efektywności ekonomicznej. Przyczyna tkwiła w chorobie przenoszonej przez człowieka, dlatego zmieniono profil ze stad rodzicielskich na towarowe.