Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kolorowo i kwieciście za sprawą cebulowych

Data publikacji 23.05.2022r.

Nie tylko jesienią sadzi się rośliny cebulowe. Są gatunki, które nie wytrzymują zimowych temperatur i te należy sadzić wiosną, przeważnie po 15 maja, gdy minie obawa przymrozków.

Rośliny cebulowe, kłączowe czy bulwiaste możemy uprawiać zarówno na kwiatowych rabatach, jak i w pojemnikach na tarasie. Sadząc je w pojemnikach, należy zadbać o właściwy drenaż. Pod rośliny wybierajmy miejsce na rabacie ciepłe i słoneczne, a także lekko wilgotne. Zanim wysadzimy cebule na rabatach, należy dokładnie przygotować podłoże, czyli je odchwaścić, głęboko przekopać z kompostem bądź przefermentowanym obornikiem i wyrównać. Należy również pamiętać, że głębokość sadzenia roślin cebulowych zależna jest od wielkości cebuli i wynosi trzykrotną jej wielkość.

Do roślin wysadzanych na rabaty wiosną należy mieczyk. W sprzedaży dostępne są liczne odmiany o przeróżnych barwach kwiatów zebranych w okazałe groniaste kwiatostany. Cebule wysadza się do gruntu, w zależności od uprawy, od połowy kwietnia do połowy czerwca. Równie dużą sympatią cieszą się dalie, zwane georginiami. Tych też jest ogromna gama – różnią się wysokością, budową kwiatostanów i kolorem kwiatów. Do gruntu powinny trafić w drugiej połowie maja.

Z rzadziej uprawianych na uwagę zasługuje frezja, która szczyci się odmianami o wielu barwach pięknie pachnących kwiatów zebranych w wygięte na bok kwiatostany. Inną piękną rośliną jest iksja, która ma liczne gwiazdkowate, zebrane w kłosowate kwiatostany kwiaty barwy białej, żółtej, pomarańczowej, różowej czy czerwonej. Tym, którzy lubią ciekawostki, polecany jest eukomis tworzący charakterystyczne kwiatostany w postaci gron, które na górze kończą się pióropuszem liści. A może agapant, zwany lilią afrykańską? Ma dekoracyjne, kuliste kwiatostany złożone z białych lub niebieskich kwiatów. Do tej plejady należy również zaliczyć inkarwillę, która ma kielichowate kwiaty w różnych barwach, jak i z liści przypominających nieco paprocie. Ciekawa jest także galtonia, zwana letnim hiacyntem. Ma pachnące, dzwonkowate białe kwiaty w kwiato­stanach osadzonych na wysokim pędzie. Podobnie umieszczone są duże białe lub żółte kwiaty o oryginalnej budowie u ismeny. Ciekawą rośliną jest mieczyk abisyński, zwany acidanterą dwubarwną. Jest bliskim krewnym popularnych u nas mieczyków ogrodowych. Wytwarza atrakcyjne gwiazdkowate kwiaty o białej barwie z karminowo-brązowym oczkiem.

Małgorzata Wyrzykowska

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a