XMam grunty położone w różnych częściach wioski. Z uwagi na budowę drogi muszę pokonywać dodatkowe kilometry, aby dotrzeć do swoich gruntów. Inni rolnicy także mają problem. Jak wygląda wszczęcie procedury scalania i wymiany?
YArtykuł 1 ustawy z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów określa, że celem scalenia gruntów jest tworzenie korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie i leśnictwie poprzez poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, lasów i gruntów leśnych, racjonalne ukształtowanie rozłogów gruntów, dostosowanie granic nieruchomości do systemu urządzeń melioracji wodnych, dróg oraz rzeźby terenu.
Według ustawy postępowanie scaleniowe może być wszczęte na wniosek większości właścicieli gospodarstw rolnych położonych na projektowanym obszarze scalenia lub na wniosek właścicieli gruntów, których łączny obszar przekracza połowę powierzchni projektowanego obszaru scalenia. Zatem w pierwszej kolejności najlepiej zwołać zebranie na wsi i sprawdzić zainteresowanie procedurą scalania wśród właścicieli ziemi, a następnie złożyć wniosek w tej sprawie do starosty.
Wszczęcie postępowania scaleniowego lub wymiennego następuje w drodze postanowienia starosty. Postępowanie scaleniowe oraz zagospodarowanie poscaleniowe przeprowadza i wykonuje starosta jako zadanie z zakresu administracji rządowej. Organem wyższego stopnia w stosunku do starosty w sprawach z tego zakresu jest wojewoda. Decyzję o zatwierdzeniu projektu scalenia ujawnia się w księgach wieczystych.
Jeżeli liczba uczestników scalenia przekracza 10 osób, postępowanie scaleniowe prowadzi się z udziałem rady uczestników scalenia. Jest to społeczny organ doradczy składający się z 3–12 osób wybierany i odwoływany przez uczestników scalenia z każdej wsi objętej scaleniem (art. 9). ●