Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik nie powinien przebywać na stałe za granicą

Data publikacji 30.05.2022r.

XZłożyłem wniosek o zasiłek chorobowy, ale KRUS odmówił mi jego przyznania i jednocześnie wykluczył mnie z ubezpieczenia z mocą wsteczną od 2019 r. Uzasadniono to tym, że przebywałem w Niemczech i wykonywałem tam pracę zawodową, a więc nie prowadziłem działalności rolniczej. Czy ta decyzja jest zgodna z prawem? W moim imieniu na co dzień doglądał gospodarstwa ojciec, ale ja podejmowałem wszelkie decyzje jego dotyczące i przysyłałem pieniądze na zakup środków do produkcji rolnej. Przyjeżdżałem też kilka razy w roku do domu. Czytałem kiedyś w „Tygodniku Poradniku Rolniczym”, że prowadzenie gospodarstwa wcale nie oznacza, że trzeba zamieszkiwać na jego terenie i pracować fizycznie.

YTo prawda, że rolnik może prowadzić gospodarstwo, również zarządzając nim, ale nie wtedy, gdy przebywa stale za granicą. Tak wynika z definicji rolnika zawartej w art. 6 pkt 1 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem rolnika rozumie się pełnoletnią osobę fizyczną zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osobę, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

W orzecznictwie sądowym podkreśla się, że posiadacz gospodarstwa rolnego nie przestaje być rolnikiem w rozumieniu art. 6 pkt 1 ww. Ustawy z powodu czasowej nieobecności w swym gospodarstwie, jeżeli nie utracił jego posiadania i nie doprowadził do zaprzestania działalności rolniczej. Prowadzenie działalności rolniczej polega na wykonywaniu pracy w gospodarstwie lub wykonywaniu innych zwykłych czynności związanych z prowadzeniem takiej działalności.

Nie musi to być praca fizyczna. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale składu siedmiu sędziów z dnia 30 maja 1988 r. (sygn. akt: III UZP 8/88), wpisanej do księgi zasad prawnych, za działalność rolniczą można też uznać np. zarządzanie gospodarstwem. Powinno ono mieć charakter zawodowej, stałej, osobistej i realizującej interesy posiadacza gospodarstwa działalności rolniczej. Nie jest konieczna stała obecność rolnika w gospodarstwie. Możliwe jest takie zorganizowanie pracy, by gospodarstwo rolne funkcjonowało także podczas jego nieobecności. Konieczne jest jednak zamieszkiwanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W orzecznictwie utrwalone jest stanowisko, że warunek ten nie wyklucza możliwości wyjazdów rolnika za granicę. Nie można jednak uznać, że rolnik prowadzi działalność rolniczą, jeśli stale przebywa za granicą, pracuje tam i tylko sporadycznie przyjeżdża do kraju. Właściciel gospodarstwa nie prowadzi działalności rolniczej, gdy długotrwale zamieszkuje za granicą i tam wykonuje pracę zarobkową, a do Polski przyjeżdża tylko okazjonalnie. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z 28 stycznia 2009 r. (sygn. akt: I UK 202/08). ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a