Platforma doradcza eDWIN jest projektem, który wraz z 19 partnerami z całej Polski od 2019 r. opracowuje Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Składa się ona z czterech elektronicznych usług: wirtualne gospodarstwo, udostępnianie danych meteorologicznych, śledzenie pochodzenia produktów oraz raportowanie zagrożeń.
Wirtualne gospodarstwo umożliwia pozyskiwanie, gromadzenie i udostępnianie informacji o wystąpieniu na danym obszarze agrofagów. Rolnicy mogą na platformie katalogować swoją pracę, układać plany ochrony roślin oraz otrzymywać powiadomienia dotyczące ewentualnych zagrożeń na polu. Poprzez usługę udostępnianie danych meteorologicznych, jej użytkownicy otrzymają dostęp do aktualnych oraz archiwalnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji agrometeorologicznych.
Jak zapowiada WODR w Poznaniu, kolejne dwie usługi, tj. śledzenie pochodzenia produktów oraz raportowanie zagrożeń, będą dostępne dla użytkowników już w sierpniu br. Śledzenie pochodzenia produktów pozwoli producentom na wprowadzenie do rejestru danych o pochodzeniu danego produktu. Pozwoli to na sprawdzenie np. jakie środki ochrony roślin były stosowane podczas uprawy. Usługa ta może zainteresować osoby ceniące sobie zdrową żywność, pochodzącą z pewnych źródeł.
Z kolei usługa raportowania zagrożeń będzie przeznaczona dla samorządów oraz instytucji publicznych odpowiedzialnych za nadzór lub realizację ochrony roślin oraz dla instytucji naukowych.
Platforma jest całkowicie darmowa i dostępna dla wszystkich chętnych: na komputerach oraz w aplikacji na urządzeniach mobilnych. Korzystać z niej będą mogli zarówno rolnicy, jak i pozostałe osoby zainteresowane jej możliwościami.
Całkowita wartość projektu wynosiła 20,9 mln zł, z czego ze środków europejskich pochodziło 17,7 mln zł, a reszta z budżetu państwa. Platforma eDWIN to pierwszy projekt z zakresu rolnictwa finansowany w ramach programu Polska Cyfrowa. ms