Warszawa, 24.05.2022 r.
Henryk Kowalczyk
Wiceprezes Rady Ministrów
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Szanowny Panie Ministrze,
w imieniu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o podjęcie działań w celu nieograniczania zużycia energii elektrycznej przez zakłady i spółdzielnie mleczarskie, do czego zobowiązane są decyzjami PGE Dystrybucja S.A. Zakłady i spółdzielnie mleczarskie będą musiały zmniejszyć pobór energii elektrycznej, np. z 3,4 MW/godz. do 1,57 MW/godz. Ograniczenie poboru energii elektrycznej ma obowiązywać w okresie od 1.06.2022 r. do 31.05.2023 r.
Wielokrotnie w pismach kierowanych do Pana Ministra, jak i instytucji państwowych informowaliśmy o szczególnej „wrażliwości” mleka jako surowca i apelowaliśmy
o traktowanie zakładów mleczarskich jako zakładów wrażliwych. W uzasadnieniu podkreślaliśmy fakt cyklicznej produkcji mleka (konieczność codziennego udoju mleka w określonych jednostkach czasu), bardzo krótki czas od pozyskania mleka do jego dostawy do mleczarni (mleko jest specyficznym surowcem, który wymaga natychmiastowej obróbki termicznej i przerobu), konieczność zachowania odpowiedniego „reżimu” sanitarnego podczas pozyskania mleka i podczas transportu do mleczarni.
Nagłe ograniczenie dostaw prądu wymusi zatrzymanie cyklu produkcji, a konsekwencją tego będzie zepsucie mleka oraz instalacji i linii produkcyjnych. Opróżnienie urządzeń z mleka i półproduktu może nastąpić tylko przez zrzut do kanalizacji i oczyszczalni miejskiej, co spowoduje jej unieruchomienie, a to może doprowadzić do nieokreślonej w skutkach katastrofy ekologicznej. Pojawi się również problem konieczności utylizacji olbrzymich ilości mleka.
Każde zmniejszenie dostaw prądu spowoduje tym samym zmniejszenie możliwości przetworzenia mleka i wymusi nieodbieranie mleka od rolników. Rolnik pozostawiony z wyprodukowanym mlekiem, poniósłby duże straty, co z kolei mogłoby stać się przyczyną destabilizacji produkcji mleka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do zaprzestania tej produkcji.
W dłuższej perspektywie spowoduje to niekorzystne skutki dla ogółu społeczeństwa – dla konsumentów. Mleko i produkty mleczarskie stanowią jedną z głównych podstaw żywienia ogółu społeczeństwa polskiego, są podstawowym składnikiem diety, a ponadto są oferowane w cenach dostępnych dla jak najszerszego grona konsumentów.
Należy także podkreślić fakt, że zakłady mleczarskie zużywają energię elektryczną głównie do przetworzenia mleka i produkcji wyrobów mleczarskich oraz w magazynach chłodniczych. Zużycie energii na inne potrzeby jest zużyciem marginalnym. Dlatego tak ważną kwestią jest zabezpieczenie dostaw energii elektrycznej dla naszych zakładów produkcyjnych.
Biorąc pod uwagę powyższe argumenty istnieje podstawa uznania przemysłu mleczarskiego za sektor priorytetowy dla dostaw energii w przypadku poważnych zakłóceń w dostawach energii.
Będziemy niezmiernie wdzięczni za pozytywne załatwienie sprawy.
Z poważaniem
Prezes Zarządu
Waldemar Broś