Stadnina Koni Nowe Jankowice to jedyna spółka zarządzana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, która zajmuje się hodowlą koni zimnokrwistych. Jednocześnie jest ona największą stadniną wśród wszystkich zajmujących się hodowlą tego typu koni. Jej historia rozpoczyna się w roku 1952, kiedy to powstała – w wyniku zagospodarowania poniemieckich zabudowań gospodarskich. Konie zimnokrwiste były wtedy wykorzystywane do licznych prac, głównie polowych w gospodarstwach rolnych. Bardzo często pomagały również w leśnictwie, a także jako konie zaprzęgowe. Obecnie raczej trudno wyobrazić sobie tramwaj konny czy oranie pługiem ciągniętym przez konia. W międzyczasie stały się one popularne w zupełnie innych dziedzinach – doskonale sprawdzają się na przykład w hipoterapii oraz gospodarstwach agroturystycznych.
Prezes Zarządu spółki – dr inż. Adam Oler, mówi iż stadnina utrzymuje obecnie około 75 klaczy rasy polski koń zimnokrwisty w dwóch stadach. Pierwsze z nich znajduje się w siedzibie stadniny w Nowych Jankowicach, drugie w Mędrzycach. W strukturze spółki znajduje się również grupa około 70 ogierów zlokalizowana w stadzie w Kętrzynie, gdzie znaleźć można również koniec innych ras. Wspomniane stado wykorzystywane jest głównie do krycia klaczy
oraz do hipoterapii. W obiektach należących do stadniny utrzymywane są również źrebięta roczne i dwuletnie. Łącznie po opieką stadniny znajduje się około 250 koni, przeważają oczywiście konie ras zimnokrwistych.
Ze spokojnym sumieniem można by pokusić się o stwierdzenie, że konie ze stadniny w Nowych Jankowicach są najlepszymi wśród rasy zimnokrwistej – zajmują one pierwsze miejsca na wystawach, aukcjach i czempionatach. Dzięki temu stadnina posiada wielu klientów zarówno z Polski jak i zagranicy. Konie ze stadniny nabywane są przez hodowców w celu poprawy materiału genetycznego w ich stadach. Można więc powiedzieć, że stadnina jest popularyzatorem hodowli koni zimnokrwistych.
Co jest cechą szczególna tych zwierząt? Cechuje je dość duża masa ciała, ale jednocześnie wyjątkowo łagodny temperament, dzięki czemu są tak pomocne podczas hipoterapii dzieci z porażeniem dziecięcym, zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ale nie tylko. Co ciekawe, w stadninie w Nowych Jankowicach odbywają się również pokazy prac rolnych z wykorzystaniem tej ciekawej rasy koni. W okresie jesiennym organizowano pokazy wykopków i orki, z kolei w okresie letnim – pokazy pracy koni w kieracie. Przykładowo – wiosną w stadninie odbywały się plenery dla fotografów zajmujących się wykonywaniem zdjęć koni. Nawiązano również współpracę z uczelniami o profilu artystycznym, które uznały należący do stadniny zespół pałacowo – parkowy oraz znajdujące się w nim zwierzęta za wyjątkowy obiekt. I to tylko kilka z licznych powodów, dla których stadnina jest chętnie odwiedzana przez wielu gości.
Głównym hodowcą koni w Stadninie w Nowych Jankowicach jest Pan Jerzy Gawarecki. To między innymi dzięki niemu, stadnina posiada kilka gwiazd zasłużonych dla polskiej hodowli. Wśród nich znajduje się między innymi ogier Hirfel, który często występuje na zawodach i pokazach koni ras szlachetnych, gdzie ogiery ze stadniny zajmują czołowe miejsca. Pomimo dużej masy są to bowiem zwierzęta wyjątkowo zwrotne. Jednym z ogierów, którym według Jerzego Gawareckiego stadnina może się wyjątkowo szczycić – jest urodzony w 2017 roku ogier Sedor. Zarządzający stadniną twierdzą, że jego potomstwo będzie wyjątkowo popularne wśród pasjonatów koni zimnokrwistej. O osiągnięciach stadniny i ilości zdobytych czempionatów – zarówno prezes Adam Oler, jak i główny hodowca Jerzy Gawarecki – mogliby opowiadać wyjątkowo długo. Przykładowo, w bieżącym roku klacz Ifeda zdobyła tytuł superczempionki podczas XIX ogólnopolskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Polski Koń Zimnokrwisty. Ta sama klacz otrzymała również nagrodę Best in Show jako najlepszy koń czempionatu. Również sama stadnina organizuje imprezy związane z hodowlą koni. W jej siedzibie obywają się liczne wydarzenia związane z hodowlą oraz spotkania Związku Hodowców Koni Ras Zimnokrwistych. W oddziale stadniny w Kętrzynie mają miejsce również aukcje gromadzące pasjonatów tej rasy koni.
Stadnina Koni w Nowych Jankowicach to nie tylko konie. Poza nimi w gospodarstwie prowadzona jest również hodowla bydła mlecznego. Wywodzące się z niego jałówki i pierwiastki są chętnie nabywane przez producentów mleka – przede wszystkim ze względu na wysoką wydajność. Ponadto spółka produkuje ponad 4,5 tys. ton wysokojakościowej pszenicy konsumpcyjnej, 2 tys. ton rzepaku i 2 tys. ton ziarna kukurydzy. Od jedenastu lat zajmuje się również sprzedażą materiału siewnego pszenicy ozimej i owsa. Wszystkie te działania pozwalają Zarządowi Spółki na prowadzenie rentownej działalności.
Artur Puławski