Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Odmowa wypłaty pomocy na budowę ogrodzenia w związku z ASF

Data publikacji 16.01.2022r.

XW związku z walką z ASF przyznano mi pomoc na budowę ogrodzenia. We wniosku podałem trzy działki ewidencyjne, na których miało być ono postawione. W trakcie prac okazało się, że musi wejść trochę w jeszcze jedną działkę. Nie zgłaszałem tego do ARiMR, Po złożeniu wniosku o płatność miałem kontrolę, która to wykazała. Oddział Regionalny ARiMR odmówił mi wypłaty pieniędzy, bo nie wykonałem ogrodzenia zgodnie z załącznikiem do umowy. W ARiMR powiedziano mi, że jeśli prezes ponownie rozpatrzy sprawę odmownie, mogę jedynie wnieść sprawę do sądu cywilnego. Czy to prawda? Czytałem w „Tygodniku”, że od decyzji ARiMR przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

YZgodnie z rozporządzeniem ministra rolnictwa z 14 lipca 2017 r. regulującego przyznanie pomocy z tytułu „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof” objętego PROW 2014–2020, pomoc może być przyznana rolnikowi który:

jest posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości, na której prowadzi chów lub hodowlę nie mniej niż 50 świń lub zrealizował zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń”;

posiada numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Pomoc przyznaje się m.in. na wykonanie ogrodzenia chlewni spełniającego określone w rozporządzeniu warunki. We wniosku o przyznanie pomocy należy podać szczegółowe dane dotyczące działek ewidencyjnych, na których ma być zrealizowana operacja. Te dane są następnie przeniesione do załącznika do umowy zawieranej z beneficjentem i stanowią jej integralną część. Osoba, która otrzymała pomoc, jest zobowiązana zrealizować inwestycję zgodnie z umową. Może ona zostać zmieniona na wniosek każdej ze stron. W przypadku zmiany dotyczącej wykazu działek ewidencyjnych, na których realizowana jest inwestycja wymaga się zmiany pisemnej. Wniosek o zmianę umowy należy złożyć przed planowaną zmianą albo najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność.

Niestety, w razie podtrzymania przez prezesa ARiMR odmowy wypłaty pomocy nie będzie Panu służyć skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a jedynie możliwość wniesienia powództwa do sądu powszechnego. Skargi do WSA przysługują jedynie na rozstrzygnięcia zapadające w drodze decyzji administracyjnej. Natomiast umowa o dofinansowanie projektu ze środków unijnych, czy też umowa o przyznaniu ze środków unijnych pomocy na realizację inwestycji, ma charakter cywilnoprawny i nie zmienia tego okoliczność, że specyfika takich umów polega na połączeniu rozwiązań charakterystycznych dla prawa cywilnego z elementami prawa publicznego.

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z 4 sierpnia 2021 r. (sygn. akt: I GSK 682/21), am

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a