Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Odzyskanie na własność gruntów przekazanych państwu

Data publikacji 16.01.2022r.

XWiele lat temu rodzice przekazali na rzecz państwa grunty rolne za rentę. Obecnie to my je użytkujemy. Czy jest możliwość ich odzyskania?

YWedług art. 118 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, osobie, której przysługuje prawo użytkowania działki gruntu z tytułu przekazania gospodarstwa rolnego państwu, w myśl dotychczasowych przepisów, na jej wniosek przyznaje się nieodpłatnie własność tej działki. Ustawa stanowi (art. 118 ust. 2a), że z wnioskiem o przyznanie prawa własności działki może wystąpić również zstępny osoby uprawnionej, o której mowa w tych przepisach, który po śmierci tej osoby faktycznie włada, w zakresie odpowiadającym jej uprawnieniom, daną nieruchomością; jeżeli jednak uprawnionymi są oboje małżonkowie. Wniosek taki może być zgłoszony dopiero po śmierci obojga małżonków.

Należy wskazać, że przepisów ust. 1, 2a nie stosuje się, jeżeli działka nie jest przedmiotem własności Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego albo jeżeli przyznanie własności naruszałoby prawa osób trzecich do działki lub budynków, o których mowa w tych przepisach. Decyzje w tych sprawach wydaje starosta.

W Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Szczecinie z dnia 22 lutego 2018 r. (sygn. akt II SA/Sz 110/18), uprawnionym do żądania przyznania własności działki gruntu, przyznanej rolnikowi do użytkowania po przekazaniu gospodarstwa rolnego na rzecz państwa w zamian za rentę, jest ten rolnik. Uprawnionym do żądania nieodpłatnego przyznania własności tej działki jest również zstępny osoby uprawnionej pod warunkiem jednak, że po śmierci tej osoby, faktycznie włada tą nieruchomością, tj. użytkuje ją, pobierając związane z tym pożytki.

W sprawach dotyczących odzyskania gruntów należy zwrócić się do kancelarii prawnej, która przejrzy dokumenty oraz dane w księdze wieczystej. Tutaj bardzo ważna jest data m.in. wydania decyzji, stan faktyczny czy uzasadnienie. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a