Jeszcze do niedawna letnie upały i związane z nimi spadki produkcji mleka dotyczyły regionów, w których lato z wysokimi temperaturami powietrza jest długie jak. np. Australia czy Izrael. Coraz dłuższe okresy wysokich temperatur i związane z nią problemy hodowlane i produkcyjne (w związku ze zmieniającym się klimatem) coraz bardziej dają się we znaki również polskim hodowcom bydła mlecznego. Czy nadzieją na ich zniwelowanie może być odkrycie australijskich badaczy z Agriculture Viktoria, którzy od lat wspierają hodowców bydła mlecznego w ich reakcji na ekstremalne temperatury poprzez badanie tolerancji na ciepło u krów mlecznych? Okazuje się, że jak najbardziej. Naukowcy są bowiem o krok bliżej do odblokowania kodu genetycznego do hodowli krów bardziej odpornych na ciepło. Zidentyfikowali oni pięć nowych genów silnie powiązanych z tolerancją na ciepło u krów mlecznych.
Odkrycia pojawiły się po genetycznym zbadaniu około 30 000 krów rasy holsztyńskiej i jest sześciokrotny wzrost wielkości próby w porównaniu z wcześniejszymi porównywalnymi badaniami.
Ten wzrost wielkości próbki pomógł zespołowi wskazać konkretne "regiony" w DNA krowy, które kontrolują regulację rui pomagając lepiej określić, które krowy są bardziej odporne na ciepło niż inne. Kiedy temperatura i wilgotność wzrastają, krowy mleczne zmniejszają pobranie paszy, co skutkuje spadkiem produkcji mleka. Na obszarach takich jak Północna Wiktoria w Australii oznacza to, że ponad 100 dni w roku jest uważanych za zbyt gorące, aby krowy mleczne mogły wyprodukować optymalną ilość mleka.
Poprzez hodowlę bydła, które potrafi przystosować się do rosnących temperatur hodowcy mogą więc otrzymać wsparcie, którego potrzebują, aby zminimalizować wpływ stresu cieplnego na ich stada i utrzymać produkcję mleka.
Naukowcy odkryli również, że geny związane z układem nerwowym mają kluczowe znaczenie dla tolerancji na ciepło. Jest to bardzo ważne odkrycie, ponieważ układ nerwowy łączy wnętrze zwierzęcia z jego środowiskiem zewnętrznym.
Zespół badawczy w Agriculture Victoria wykorzystuje wyniki badania, aby rozpocząć pięcioletni projekt badawczy – testuje i porównuje nowo odkryte geny tolerujące ciepło z DNA krów mlecznych w całej Australii, aby znaleźć nowe sposoby identyfikacji tych najbardziej odpornych na ciepło krów do rozmnażania.
Wraz ze wzrostem temperatur w całej Australii, krowy mleczne tolerujące ciepło szybko zyskują uwagę naukowców i producentów mleka, bowiem dają nadzieję na utrzymanie produkcji na stabilnym poziomie.