Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Gdy odszkodowanie za ubój z konieczności niskie, pozostaje tylko sąd

Data publikacji 15.02.2022r.

XJakie są zasady prawne ustalania odszkodowania za zwierzęta poddane obowiązkowemu ubojowi? Otrzymałem odszkodowanie, ale uważam, że jest za niskie. Czy mogę odwołać się od decyzji w zakresie wysokości odszkodowania?

YUstawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt w art. 49 wskazuje, że za bydło, świnie, owce, kozy, konie, kury, kaczki, gęsi, indyki, perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie, jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych, rodziny pszczele oraz ryby słodkowodne zabite lub poddane ubojowi z nakazu organów Inspekcji Weterynaryjnej przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa. Należy się ono także za takie zwierzęta padłe w wyniku zastosowania zabiegów nakazanych przez te organy przy zwalczaniu chorób zakaźnych.

Według art. 49 ust. 2 odszkodowanie przysługuje w wysokości wartości rynkowej zwierzęcia. Określa się ją na podstawie średniej z trzech kwot oszacowania przyjętych przez powiatowego lekarza weterynarii oraz dwóch rzeczoznawców wyznaczonych przez tego lekarza z prowadzonej przez niego listy rzeczoznawców. Ustęp 4 wskazuje, że w przypadku zwierzęcia poddanego ubojowi, którego mięso jest zdatne do spożycia przez ludzi, odszkodowanie pomniejsza się o kwoty uzyskane ze sprzedaży mięsa i ubocznych produktów zwierzęcych od niego pozyskanych.

Odszkodowanie ze środków bud­żetu państwa przysługuje również za zniszczone z nakazu IW przy zwalczaniu chorób zakaźnych produkty pochodzenia zwierzęcego w rozumieniu przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego, jaja wylęgowe, pasze oraz sprzęt, które nie mogą być poddane odkażaniu. W takiej sytuacji odszkodowanie jest równe wartości rynkowej zniszczonych produktów, pasz oraz sprzętu. Jest ono określane na tych samych zasadach jak w przypadku zwierząt.

Ustawa określa także sytuacje, w których odszkodowanie nie przysługuje. Dzieje się tak, gdy posiadacz zwierzęcia:

nie zastosował się do obowiązków określonych w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt,

wprowadził do swojego gospodarstwa zwierzę, o którym wiedział, że jest chore, zakażone lub podejrzane o zakażenie lub chorobę.

Odszkodowanie nie przysługuje również za zwierzę nieoznakowane lub bez paszportu, jeżeli są one wymagane.

Należy podkreślić, że decyzja w sprawie odszkodowania wydana przez powiatowego lekarza weterynarii jest ostateczna. Posiadacz zwierzęcia niezadowolony z tej decyzji może, w terminie miesiąca od dnia jej doręczenia, wnieść powództwo do sądu rejonowego.

Sąd Apelacyjny w Łodzi – I Wydział Cywilny w wyroku z 23 lutego 2018 r. (sygn. akt: I ACa 872/17) orzekł, że przepis art. 49 ustawy z 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt przewiduje odpowiedzialność obiektywną, niezależną od winy czy jakiegokolwiek zachowania strony pozwanej. Odszkodowanie należne jest natomiast w oparciu o ten przepis za sam fakt zachorowania zwierzęcia i konieczność podania go ubojowi. ●

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a