Podczas konferencji podsumowującej sto dni w resorcie rolnictwa, która odbyła się 9 lutego, Henryk Kowalczyk zapowiedział, iż do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafił przygotowany przez niego projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta umożliwi rolnikom otrzymanie emerytury w pełnej wysokości bez warunku zbycia gospodarstwa i zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.
W projekcie ustawy uwzględniono również wprowadzenie dodatku dla rolników, którzy płacą wyższą składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Dotyczyć to będzie osób opłacających podwójną składkę na ubezpieczenie emerytalno-rentowe lub składkę dodatkową z tytułu prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Dodatek będzie wyliczany na zasadach zbliżonych do zasad, na jakich jest ustalana wysokość części składkowej świadczeń emerytalno-rentowych rolniczych.
Ponadto nowelizacja przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników wprowadzi rozwiązanie, dzięki któremu osoby o długim stażu ubezpieczeniowym będą mogły łatwiej uzyskać świadczenie związane z niepełnosprawnością. Dzięki tym zmianom wyeliminowane zostaną również mankamenty przy ustalaniu wysokości świadczeń emerytalnych dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczeń emerytalnych z ZUS i KRUS.
Z informacji zapowiadających rozpoczęcie prac nad tym projektem wynika, iż nowe rozwiązania zostaną przyjęte przez Radę Ministrów w II kwartale br. Na moment zamykania bieżącego wydania „Tygodnika” nie opublikowano jednak jeszcze projektu nowelizacji wspomnianej ustawy. ms