Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Testują maszyny Pöttingera oraz części do Airbusa – ośrodek TIZ będzie większy i nowocześniejszy

Data publikacji 15.02.2022r.

Centrum Technologii i Innowacji TIZ w austriackim Grieskirchen ma opinię jednego z najnowocześniejszych w Europie ośrodków testujących elementy konstrukcji. Oprócz maszyn rolniczych firmy Pöttinger, która posiada udziały w TIZ, w tym miejscu testowane są nawet części do samolotów Airbus.

Ośrodek powstał w 2004 roku. Dziesięć lat później rozbudowano go o dodatkowe 700 m2, co pozwoliło podwoić powierzchnię testową. Niebawem TIZ czeka kolejna rozbudowa, które ma się zakończyć do końca roku. Inwestycja opiewa na sumę 6,3 mln euro. W jej ramach ma powstać nowy budynek z halą o powierzchni 1800 m2 oraz przestrzeń biurowa zajmująca 500 m2.

– Centrum Technologii i Innowacji TIZ pozwala zapewnić wysoką jakość maszyn produkowanych w naszej firmie. To tutaj od 18 lat sprawdzamy maszyny pod kątem wytrzymałości ich przydatności do pracy. Przeprowadzane tu testy – jak mówi Markus Baldinger, członek zarządu firmy Pöttinger odpowiadający za badania, rozwój i cyfryzację – przynoszą nawet 75 procent oszczędności czasu i kosztów w porównaniu z praktycznymi testami na polu. A jeden kilkumiesięczny test pokazuje realne zużycie części roboczych maszyn odpowiadający całemu okresowi eksploatacji. Gdybyśmy takie badania przeprowadzali na polu, to przy dużych maszynach potrzebnych by było ponad 5 lat i 30 000 uprawionych hektarów.

Właścicielami TIZ oprócz firmy Pöttinger jest agencja Business Upper Austria oraz Rada Gmin Grieskirchen, St. Georgen, Tollet. W tym ośrodku realizowane są zlecenia testowe z różnych krajów Unii Europejskiej, z Japonii oraz z Ameryki Północnej. Oprócz klientów z branży rolniczej, elektronicznej i mechatroniki oferta Centrum Technologii i Innowacji skierowana jest też do branży motoryzacyjnej. TIZ był również pierwszym ośrodkiem testowym w Austrii, który otrzymał certyfikat EN9100 dla przemysłu lotniczego. Do klientów ośrodka należy m.in. producent samolotów – firma Airbus czy jeden z największych na świecie producentów ciężkich maszyn – firma Liebherr. Centrum testów posiada m.in. stanowiska do testowania części konstrukcyjnych maszyn, komorę klimatyczną, stanowisko do testowania napędów oraz stanowisko do sprawdzania elektroniki. Wrażenie robi wieloosiowy stół wibracyjny MAST, na którym symulowane są przyspieszenia porównywalne z przyspieszeniem charakterystycznym dla startującej rakiety czy wstrząsy podobne do tych wywołanych trzęsieniem ziemi. MAST pozwala na przetestowanie obciążeń rzędu 4,5 tony.

Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Zobacz także

r e k l a m a